D005_01

Svatební šaty určitě potřebují před dnem “D” hezky vyžehlit, aby z Vás byla opravdová princezna. Pokud chcete ušetřit, zvládnete to i sama doma.

 Základem je dobrá napařovací žehlička a závěsný systém – šaty na ramínku můžete zavěsit například za dveře od vyšší skříně či na tyč, na které je záclona.

Abychom šaty nepoškodili, je potřeba nastavit vždy správnou teplotu žehličky podle materiálu.

  • Tyl do 150°
  • Satén do 200°
  • Taft do 150°
  • Krajka do 120°

Pokud máte pouze suchou žehličku, budete ještě potřebovat mokrý hadřík  nebo ručník. Při žehlení suchou žehličkou přes ručník  můžete teplotu o pár stupňů zvýšit, ale důležité je udržovat ručník stále mokrý.

I. Korzet    D005_09

Nejdříve vyžehlíme korzet – začneme z rubu šatů, položíme korzet lícem na kraj žehlicího prkna. Povolíme šněrovačku, abychom se lépe dostali do rubu. Upravíme teplotu žehličky dle materiálu. Tlakem žehličkou na šaty vyžehlíme a vyrovnáme kostice. Poté zavěsíme šaty na ramínko poutky. Ještě jednou z rubu vyrovnáme korzet, líc šatů, pokud je zdobený pomalu propařujeme – sklady, záhyby a ozdoby. Korzet si na ramínku rukou přichytneme a špičkou žehličky pomalu a s opatrností žehlíme záhyby. Se suchou žehličkou žehlení probíhá stejným způsobem, jen žehlíme přes mokrý hadr.

II.Spodnička
Spodničky se většinou skládají z podšívky tylů a tužšího vnějšího materiálu (satén, taft). Začneme tím, že ramínko se šaty uchytíme výše na závěsný systém. Nejspodnější materiál natáhneme na žehlící prkno, nastavíme teplutu na žehličce a žehlíme od okraje ke členícímu švu korzetu a sukně. Pokud se nedostaneme až ke švu, ke konci žehlení tuto část propařujeme. Tímto způsobem vyžehlíme dokola každou vrstvu postupně od vnitřních až po vnější.

Pokud jsou šaty s vlečkou, postupujeme podobně. Ramínko se šaty zavěsíme výše. Vlečku i se spodničkami natáhneme na žehlící prkno a žehlíme postupně každou vrstvu zvlášť. Začneme nejspodnější vrstvou, většinou tylem. Upravíme teplotu na žehličce  maximálně na 150° a žehlíme od dolního kraje až ke členícímu švu, pomalu posunujeme vlečku po prkně, abychom ji vyžehlili celou. Pokračujeme dalšími vrstvami stejným způsobem, poslední svrchní vrstvu žehlíme nejopatrněji.

III. Svrchní zdobený material Zdobený materiál natáhneme na žehlící prkno a žehlíme kam se dostaneme. Zbytek svrchního  materiálu propaříme, ramínko posuneme výše, šaty spustíme a nakonec už jen šaty zdokonalíme propařením celých šatů.

A002_02

IV. Dolňky (závoj, rukavičky, …)

Závoj a rukavičky žehlete opatrně od nejnižsí teploty, zvlášť když jsou z tylu a dozdobeny krajkou nebo korálky.

Závoj položíme na žehlící prkno a žehlíme spíše špičkou žehličky. Pokud je závoj vrstvený, pak začneme spodní vrstvou a pokračujeme k vnějsím vrstvám.

Rukavičky jednoduše vyžehlíme a propaříme na žehlícím prkně. Pokud jsou s ozdobami, tak začneme propařováním ozdob a poté obezřetně dožehlíme rukavičky.

Rada nakonec, ideální je vyžehlit šaty den až dva dny před svatbou. Když šaty dožehlíte, nechte je ideálně v místnosti, kam se Váš nastávající nedostane ať ho jejich krásou oslníte až v den svatební. Nechte je viset v prostoru a dostatečně vysoko na ramínku například zavěšené na dveřích nebo na dveřích od skříně, tak aby se už ani trošku nepomačkaly.

 raminko-na-saty-svatebni-22026856-p

Tak a je hotovo, už se jen obléci, učesat a namalovat…

Hodně štěstí

 

Svatební šaty Diamonique


Až si budete vybírat své svatební šaty, myslete na to, že ve vybraném modelu strávíte téměř celý den. Měli by být skutečně na míru. Pohodlí je prvním krokem k Vašemu dobrému zážitku ze svatebního dne.

Pro nevěsty jsou v jejich svatební den alfou a omegou šaty. V dnešní době můžete mít za cenu půjčených luxusních šatů ze svatebního studia své vlastní šaty na míru. Jen málokterá však má dokonalou postavu, a tak je důležité vybrat si ty, které zdůrazní přednosti a potlačí nedostatky.
Na modely svatebních oděvů bývají často použity především vlající materiály, satény, bohatě prošívané a zdobené krajkoviny.

Naše tipy a triky vám pomohou rozhodnout, které šaty budou zrovna pro vás ty pravé.

Chlapecká/rovná postava
Jestliže máte chlapeckou postavu, tedy ramena, pas a boky v jedné linii, zkuste vytvořit iluzi ženských tvarů. Upoutejte pozornost k ňadrům nebo bokům. Šaty by měly mít rafinovaně řešenou jednu z částí, například vrstvením materiálů, aplikacemi, zdobně lemovaným nebo asymetrickým výstřihem, plnějšími rukávy nebo detaily a potisky, které pomohou rozbít přílišnou rovnost linie těla.
Poprsí zvýrazní výstřih do „V“ a v kombinaci se splývavou rozšiřující se sukní vytvoří i větší objem boků. Využitím pásku se potom rozbije horizontální linka postavy a zformuje se pas. Velmi vhodné jsou tedy šaty empírového střihu, který vkusně podpoří, co je potřeba.

Cristal

Chcete-li dosáhnout dojmu ideálního tvaru postavy (tedy přesýpacích hodin), zvolte plnou, nejlépe tylovou sukni a k tomu zdobný živůtek. U jednodušších střihů šatů se nevěsty nemusí bát zvolit pas nazdobený volány a aplikacemi. Nevěsta s chlapeckou postavou by se raději vyhnout přiléhavým a rovným střihům šatů.

Drobná postava
Zvolte raději jednodušší šaty. Výrazné „princeznovské“ šaty s bohatou nabíranou sukní se opravdu nehodí pro každou nevěstu, odebírají totiž centimetry. Tyto šaty se hodí hlavně pro vysoké nevěsty. Ženy drobnějších postav se v nich mohou jakoby ztrácet.
I pro vás, drobné, se hodí šaty empírového střihu ze vzdušného materiálu. Zapomeňte na krinolínu a korzet. Nevolte však šaty ani úzké, resp. s úzkou spodní částí.

Malá prsa
Pokud vaše hruď nebyla od přírody obdařena bujarým poprsím, šaty s korzetem nejsou příliš šťastným řešením. V takovém případě si ale můžete dovolit v oblasti prsou nejrůznější zdobení, vzory či krajky. Na objemu vám také opticky přidá nařasení nebo lesklý materiál.
Pokud alespoň nějaká prsa, ač menší, máte, korzet si dovolit můžete. Bojíte-li se však, že vám nebude držet, pak si nenechte pokazit svatební den ustavičnými obavami a kontrolováním, zda se neposunul, a vsaďte na lodičkový výstřih.

D001_08

Velká prsa
Můžete zvolit hluboký dekolt nebo šaty v zavinovacím stylu. Pokud chcete poprsí opticky zmenšit, dbejte na to, aby živůtek byl v matné a klidně i tmavší barvě.
Vyhněte se přílišnému zdobení od pasu nahoru, zbytečně by se vám hrudník opticky zvětšoval. Korzetové šaty pro vás nejsou příliš vhodné.

Silnější postava
Máte-li celkově postavu „krev a mlíko“, pak se pro vás hodí širší sukně, která je ale hladká nebo jen mírně řasená tak, aby ukryla nedostatky.
Zvolte pevný korzet, zlepší postavu a mnohé zakryje. Pro silnější nevěsty jsou vhodné také rukávky nebo šály na zakrytí ramen.

Příliš vysoká postava
Vysoké nevěsty, které svou výšku chtějí potlačit, by měly volit dělené nebo přestřižené šaty. Opticky rozdělí a zmenší postavu.

Postava typu hrušky
Tento nejrozšířenější tvar ženské postavy je charakteristický širšími boky, zadečkem i stehny.
Pozornost od těchto partií odvedete tak, že zvýrazníte horní polovinu těla. Ta tedy může být zdobnější a můžete si dovolit výrazný šperk.

D003_08

Velký zadek
Pokud vás trápí větší pozadí, nezoufejte. Zvolte rozšířenou sukni, do které se boky i zadeček krásně schovají. Můžete také upoutat pozornost stejně jako v předchozím případě na horní část těla nebo odhalte záda.
Určitě si však nevybírejte šaty, které mají v zadní části mašli nebo jsou nařasené. Také lesklé látky na sukni nejsou pro vás. Živůtek či korzet šatů by měl být delší, klidně až na boky.

Ať už si pro svůj velký den D, vyberete jakýkoli typ šatů, důležité je, aby jste se v těch pravých cítila skutečně jako princezna.